Chcesz odpowiednio przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny? Obawiasz się, że możesz mieć niewystarczającą zdolność kredytową? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i przekonaj się, jakie elementy bank bierze pod uwagę, decydując o akceptacji lub odrzuceniu wniosku kredytowego.
Zdolność kredytowa – co to takiego?
Oceniając Twoją zdolność kredytową, bank sprawdza Twoją obecną sytuację finansową. Weryfikuje też, jakie są szanse na to, że w przyszłości będziesz w stanie terminowo spłacać raty zaciągniętego zobowiązania finansowego.
Spis treści:
- Zdolność kredytowa – co to takiego?
- Co, jeśli okaże się, że bank negatywnie oceni zdolność kredytową?
- Złóż wniosek o kredyt hipoteczny w innym banku
- Uzyskaj dodatkowy dochód i popraw swoją sytuację finansową
- Jakie kryteria bank bierze pod uwagę, oceniając zdolność kredytową?
- Comiesięczne dochody i wydatki
- Wiek, staż pracy i rodzaj umowy o pracę
- Czy można samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?
Twoja zdolność kredytowa będzie drobiazgowo oceniona nie tylko wówczas, gdy starasz się o kredyt na zakup nieruchomości, lecz również, jeśli złożysz do banku wniosek o udzielenie kredytu konsumenckiego.
Co, jeśli okaże się, że bank negatywnie oceni zdolność kredytową?
Jeśli Twoja zdolność kredytowa zostanie oceniona negatywnie, to najczęściej złożony przez Ciebie wniosek o udzielenie kredytu będzie odrzucony. Niekiedy bank może Ci także zaproponować zmianę warunków, na jakich ma być udzielony kredyt, np. zmniejszenie jego kwoty.
Może się bowiem okazać, że nie masz wystarczającej zdolności, aby zaciągnąć zobowiązanie finansowe na 300 000 zł, jednak będzie ona wystarczająca do otrzymania kredytu na zakup nieruchomości np. o koszcie 200 000 zł.
Złóż wniosek o kredyt hipoteczny w innym banku
Jeśli jednak Twój wniosek o kredyt hipoteczny został odrzucony i nie otrzymałeś w zamian żadnej innej propozycji, nie trać nadziei. Spróbuj złożyć wniosek w innym miejscu – kryteria, które banki biorą pod uwagę, oceniając zdolność kredytową, mogę się nieznacznie różnić.
Uzyskaj dodatkowy dochód i popraw swoją sytuację finansową
Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną weryfikację, spróbuj też poprawić obecną sytuację finansową. W tym celu możesz postarać się zwiększyć wysokość dochodów, a także zamknąć dotychczasowe zobowiązania kredytowe. Inną opcją jest zwiększenie wysokości wkładu własnego na zakup nieruchomości.
Szukasz sposobu na zakup nieruchomości bez wkładu własnego? Poznaj Gwarancję Wkładu Własnego z Opcją Spłaty Rodzinnej.
Jakie kryteria bank bierze pod uwagę, oceniając zdolność kredytową?
Ocena zdolności kredytowej to skomplikowany proces, podczas którego bank dokładnie prześwietli nie tylko stan Twojego portfela, lecz także przyjrzy się temu, czy w terminie spłacałeś zaciągnięte wcześniej zobowiązania finansowe.
Comiesięczne dochody i wydatki
Weryfikując Twoją obecną sytuację finansową i potencjalną zdolność kredytową, bank weźmie pod uwagę szereg różnych kryteriów. Szczegółowej analizie zostaną poddane nie tylko wszystkie Twoje comiesięczne dochody, lecz także suma dotychczasowych, niespłaconych jeszcze zobowiązań finansowych. Ponadto bank przyjrzy się także temu, ile pieniędzy przeznaczasz na miesięczne utrzymanie.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na prostą zależność – im wyższe comiesięczne dochody i im mniejsze zobowiązania wynikające z zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz im niższe koszty utrzymania, tym większa zdolność kredytowa. Miej to na uwadze – jeśli po opłaceniu rat pożyczek i rachunków budżet domowy ledwo się domyka, to szanse na otrzymanie kredytu na zakup nieruchomości raczej są niewielkie.
Wiek, staż pracy i rodzaj umowy o pracę
Uzyskiwane dochody i bieżące wydatki to niejedyne czynniki, które bank weryfikuje przy podejmowaniu decyzji o akceptacji lub odrzuceniu wniosku kredytowego. Istotne, zwłaszcza przy zaciąganiu długoterminowych zobowiązań finansowych, są także takie kwestie jak wiek osoby składającej wniosek kredytowy, jej stan cywilny, liczba osób pozostających na utrzymaniu wnioskodawcy, staż pracy, a także rodzaj umowy zawartej z pracodawcą. W przypadku tego ostatniego kryterium co do zasady najlepiej rokuje umowa o pracę na czas nieokreślony.
Nie jesteś pewny, czy Twój wniosek o kredyt hipoteczny zostanie pozytywnie zweryfikowany? Chcesz zarezerwować konkretną nieruchomość, aby nikt inny nie wyprzedził Cię w jej zakupie? Zdecyduj się na umowę rezerwacyjną. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Co to jest umowa rezerwacyjna? Co dzięki niej zyskasz?
Czy można samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?
W internecie bez problemu znajdziesz darmowe kalkulatory zdolności kredytowej. Narzędzia te pozwolą Ci się zorientować w ogólnej kondycji Twoich finansów.
Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie takich parametrów jak m.in. łączny dochód netto, inne zaciągnięte zobowiązania finansowe, limity na kartach kredytowych, łączna liczba osób zamieszkujących gospodarstwo domowe czy stałe koszty życia. Jednak nie traktuj otrzymanego wyniku jak wyroczni – może się okazać, że bank inaczej oceni Twoją potencjalną zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego.
Potrzebujesz wsparcia w wyborze optymalnego instrumentu bankowego umożliwiającego sfinansowanie inwestycji? Pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc doradców kredytowych, z którymi współpracujemy. Zapoznają się z Twoją sytuacją finansową i zaproponują Ci najlepsze rozwiązania dostępne na rynku.