Chcesz sprawdzić dane właściciela nieruchomości, opis lokalu, jego położenie, czy np. informacje na temat hipoteki lub hipoteki przymusowej? Zajrzyj do księgi wieczystej. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest księga wieczysta, kto ma do niej dostęp oraz jakie informacje można w niej znaleźć.
Co to jest księga wieczysta?
W księdze wieczystej można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące konkretnej nieruchomości. Jest to ogólnodostępny, jawny dokument. Za prowadzenie ksiąg wieczystych odpowiadają sądy rejonowe.
- Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
- Księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości.
- Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
Art. 1 Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
Z treścią księgi wieczystej warto zapoznać się przed zakupem nieruchomości. Dzięki temu upewnisz się, że osoba, która podaje się za jej właściciela, faktycznie nim jest, a także zweryfikujesz, czy nieruchomość nie obciążono jej hipoteką.
Wpis, który może Cię zainteresować: Nieruchomość od dewelopera – dlaczego warto zdecydować się na taką opcję?
Gdzie są dostępne księgi wieczyste?
Dzięki systemowi teleinformatycznemu (Portal Elektroniczne Księgi Wieczyste), księgę wieczystą możesz przeglądać bezpłatnie, bez konieczności logowania się, korzystając z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Aby móc zapoznać się z jej treścią, będzie Ci potrzebny numer księgi wieczystej.
Numer księgi wieczystej składa się z trzech części:
- Kodu Wydziału Ksiąg Wieczystych, gdzie księga została założona w formie elektronicznej (cztery znaki) – np. -np. WR1K dla Wrocławia;
- właściwego numeru księgi wieczystej;
- cyfry kontrolnej.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę numeru KW zobaczysz wynik wyszukiwania, który zawiera m.in. typ KW, oznaczenie wydziału prowadzącego KW, datę zapisania księgi wieczystej, datę zamknięcia księgi wieczystej, położenie nieruchomości, dane właściciela/użytkownika wieczystego lub uprawnionego.
Po wybraniu odpowiedniej opcji możesz przejrzeć aktualną treść KW, zupełną treść KW i aktualną treść KW – w dotychczasowej postaci.
O numer księgi wieczystej możesz zapytać właściciela nieruchomości. Jeżeli z jakichś przyczyn nie uda Ci się uzyskać od niego tej informacji, to numer KW uzyskasz w Sądzie Rejonowym, właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości – w Wydziale Ksiąg Wieczystych.
W systemie EKW (Elektronicznych Ksiąg Wieczystych) możesz także m.in. złożyć wniosek o odpis czy zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.
Sprawdź także: Jakich formalności musisz dopełnić, kupując dom/mieszkanie na kredyt?
Jakie informacje można znaleźć w księdze wieczystej?
Księga wieczysta składa się z czterech działów – w każdym z nich znajdziesz inne informacje dotyczące konkretnej nieruchomości.
Dział I – Oznaczenie nieruchomości
Znajdziesz tu m.in. w dziale I-O oznaczenie nieruchomości:
- numer nieruchomości;
- położenie;
- oznaczenia takie jak działka ewidencyjna, budynek, urządzenie, lokal;
- obszar;
- zgodność z danymi ewidencji gruntów i budynków;
- podstawę oznaczenia;
- dane o wniosku i chwili wpisu;
- wnioski i podstawy wpisów w księdze wieczystej.
Z kolei dział I-SP zawiera spis praw związanych z własnością.
Dział II – Własność
Zawiera wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego. Dowiesz się z niego m.in. jaka jest wielkość udziału czy jaki jest rodzaj wspólności, a także w jaki sposób została nabyta nieruchomość.
Dział III – Prawa, roszczenia, ograniczenia
Są w nim dostępne wpisy dotyczące np. ograniczonych praw rzeczowych czy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym.
Dział IV – Hipoteka
Znajdują się w nim wpisy dotyczące hipotek. Koniecznie sprawdź ten dział, aby dowiedzieć się, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.
Z treścią księgi wieczystej warto zapoznać się przed zakupem nieruchomości. Dzięki niej poznasz stan prawny, ustalisz, kto jest faktycznym właścicielem, a także czy nieruchomość nie jest obciążona prawem osoby trzeciej.
Oferta domów w zabudowie szeregowej od Prodim
Prodim to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która na rynku nieruchomości działa od 2012 r. Aktualnie w naszej ofercie znajdziesz domy w zabudowie szeregowej dostępne w dwóch lokalizacjach: na osiedlu Świerkowe Bielany w Bielanach Wrocławskich oraz na osiedlu Nowe Karwiany w podwrocławskich Karwianach.
Poznaj nowoczesne rozwiązania, jakie zastosowaliśmy w naszych inwestycjach i przekonaj się, co dla Ciebie przygotowaliśmy.