Kupno własnego domu to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka, który się na to decyduje i wiąże się ono z ogromnymi emocjami - nieopisana radość ze znalezienia swojej wymarzonej nieruchomości, a z drugiej strony ekscytacja potrafią naprawdę zawrócić w głowie. Cóż… warto jednak pamiętać o tym, jak ważna jest to decyzja i pomimo wszystkich pozytywnych odczuć, trzeba kierować się w głównej mierze rozsądkiem.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że trudno jest pamiętać o wszystkich istotnych kwestiach, dlatego też dziś przychodzimy z wpisem na temat błędów, jakich należy unikać podczas zakupu domu, jednocześnie mając nadzieję, że być może okaże się on pomocny pod tym kątem.
Sprawdź także: Cenowy zawrót głowy: od czego zależy cena nieruchomości?
Spis treści:
- Po pierwsze - szczegółowe sprawdzenie lokalizacji
- Po drugie - analiza projektu domu pod kątem późniejszej aranżacji
- Po trzecie - dokładne przeczytanie umowy deweloperskiej
- Po czwarte - brak weryfikacji dewelopera, od którego kupujesz dom
- Po piąte - ignorowanie dodatkowych kosztów
- Nadal szukasz wymarzonego domu? Zobacz nasze inwestycje!
Po pierwsze - szczegółowe sprawdzenie lokalizacji
No tak - emocje nie są najlepszym doradcą, a jednak zakup nieruchomości to często decyzja na lata, dlatego podstawową kwestią, jaką należy solidnie zweryfikować, jest oczywiście lokalizacja.
Choć wydaje się to oczywiste, bo przecież już od początku wiadomo, gdzie znajduje się dom, to jednak chodzi tutaj o coś znacznie więcej, a mianowicie trzeba przeanalizować okolicę pod kątem infrastruktury - jeśli decydujesz się na nieruchomość pod miastem, to koniecznie sprawdź możliwości dojazdu do centrum i dowiedz się, czy w pobliżu znajdują się na przykład drogi szybkiego ruchu. Tego typu informacje są przydatne, bo w przyszłości może to wpłynąć na Twój komfort.
Istotna jest również kolejna kwestia: czy w pobliżu planowane są jakieś inne inwestycje, a jeśli tak, to jakie i kiedy - może to znacząco wpłynąć na jakość życia, zarówno pozytywnie, jak i w niektórych przypadkach negatywnie.
Dopytaj (a najlepiej zweryfikuj samodzielnie) czy w okolicy znajdują się sklepy, czy może jednak nawet w przypadku chęci wykonania niewielkich zakupów konieczne jest posiadanie samochodu. Na szczęście w przypadku nowoczesnych osiedli często można natrafić na warzywniaki, sklepy zoologiczne, mięsne, a także regionalne, oferujące lokalne produkty, a więc nawet jeśli market jest nieco bardziej oddalony, to nie jest to żaden problem.
Rodziny z dziećmi powinny dokładnie sprawdzić, jak wygląda kwestia z przedszkolami czy szkołami w okolicy, a także jak daleko trzeba się udać, aby dotrzeć do terenów zielonych, gdzie będzie można nieco odpocząć od zgiełku miasta.
Po drugie - analiza projektu domu pod kątem późniejszej aranżacji
Dobrze jest przysiąść na dłużej przy projekcie wybranego domu i już na początku zdecydować, które pokoje będą służyły za sypialnie, a także, czy lepiej zdecydować się na urządzenie salonu z aneksem, czy jednak oddzielić kuchnię.
Na tym etapie można dopytać dewelopera, czy ewentualne, planowane rozwiązania są możliwe do wdrożenia, co pozwoli na uniknięcie późniejszych problemów i rozczarowań.
Zapewne każdy przed zakupem nieruchomości bierze tę kwestię pod uwagę, ale chodzi tutaj głównie o dokładność i nieodkładanie myślenia o urządzaniu jej wnętrza na później, bo czasami generuje to spore koszty i trudności.
Po trzecie - dokładne przeczytanie umowy deweloperskiej
Cóż… nie jest tajemnicą, że dokumenty niezbędne do podpisania przed zdecydowaniem się na kupno domu potrafią mieć dziesiątki stron, a ogrom obowiązków koniecznych do dopełnienia w związku z tym wydarzeniem na pewno nie pomaga w kwestii zapoznania się z nimi. Mimo to koniecznie przeczytaj umowę deweloperską przed jej akceptacją, otóż jest to absolutna podstawa.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub wiesz, że nie będziesz w stanie dokładnie wszystkiego zrozumieć, skontaktuj się ze swoim deweloperem, a na pewno odpowie on na wszystkie Twoje pytania i rozwieje ewentualne, pojawiające się wątpliwości. Możesz również zdecydować się na doradztwo ze strony osoby postronnej, tylko zawsze sprawdź, czy aby na pewno jest ona profesjonalna.
Po czwarte - brak weryfikacji dewelopera, od którego kupujesz dom
Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej deweloperów, a niektórzy z nich są praktycznie anonimowi - skrupulatna analiza wcześniejszych inwestycji, zapoznanie się z opiniami, prześledzenie jego kanałów społecznościowych, mogą dać Ci jego całościowy obraz.
Zakup domu od sprawdzonej firmy deweloperskiej to gwarancja pełnego wsparcia i odpowiadania na wszystkie pytania. Ma to ogromne znaczenie, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie dokładnie to przemyśl i zbierz wcześniej wspomniane informacje.
Po piąte - ignorowanie dodatkowych kosztów
Musisz zdać sobie sprawę z tego, że kupno nieruchomości wiąże się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów, w tym notariusza i podatków.
Co więcej, trzeba mieć na uwadze późniejsze wydatki związane z aranżacją wnętrza domu, a także z jego utrzymaniem. Prawdą jest, iż większość osób decydujących się na nabycie nieruchomości oczywiście dobrze o tym wie, ale ze swojej strony polecamy mimo wszystko sporządzić szczegółowy kosztorys, aby uniknąć wszelkiego rodzaju zaskoczeń.
Sprawdź także: Zmiany lokatorskie — kiedy i co można zmienić przy zakupie i wynajmie domu?
Nadal szukasz wymarzonego domu? Zobacz nasze inwestycje!
Jeśli jeszcze nie znalazłeś swojego wymarzonego miejsca na ziemi i szukasz domu na obrzeżach, który będzie położony w świetnej lokalizacji, koniecznie zobacz nasze inwestycje, czyli osiedla Nowe Karwiany i Świerkowe Bielany, ponieważ oferują one ciszę i spokój, a jednocześnie możliwość korzystania z zalet dużego miasta.