Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

500 200 468
Blog

Zmiany lokatorskie — kiedy i co można zmienić przy zakupie i wynajmie domu?

03.09.2024 - 5 min. czytania

Nie jest tajemnicą, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji długoterminowych są nieruchomości. Jeśli chcesz bezpiecznie ulokować swoje oszczędności, to zakup domu czy mieszkania jest doskonałym pomysłem, ponieważ możesz później je wynająć i cieszyć się comiesięcznym przypływem gotówki.

Warto dodać, że raczej nie zdarza się, aby traciły one na wartości, dlatego też w przyszłości, kiedy uznasz to za stosowne, masz również opcję opłacalnej sprzedaży.

Sprawdź także: Inwestycja w nieruchomości – to się opłaca

Dom z rodziną

Zakup domu pod wynajem — czy warto?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama — owszem, o ile zachowa się pewne środki ostrożności, o których wspomnimy w dalszej części artykułu. Przede wszystkim chodzi o odpowiednio skonstruowaną umowę.

Mimo że zdarza się, iż perspektywa udostępnienia komuś świeżo zakupionej nieruchomości do zamieszkania wydaje się ryzykowna, to, cóż… znalezienie uczciwego najemcy długoterminowego może przełożyć się na spore zyski. Co więcej, będziesz mógł spać spokojnie, wiedząc, że Twoje pieniądze zostały w odpowiedni sposób ulokowane.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, musisz poznać kilka pojęć — między innymi to, czym są zmiany lokatorskie.

Czym są zmiany lokatorskie?

Zmiany lokatorskie dotyczą zarówno zakupu nieruchomości od dewelopera, jak i wynajmu, dlatego zależy nam na tym, aby omówić tę kwestię z dwóch perspektyw. Najpierw omówimy pierwszy przypadek. Kupując nieruchomość od dewelopera, trzeba liczyć się z pewnymi zasadami dotyczącymi modyfikacji - trzeba pamiętać, że zmiany lokatorskie mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. A najlepszym momentem na ich wprowadzanie jest zakup nieruchomości w trakcie budowy. Najczęściej te drobne zmiany nie stanowią problemu, a zaliczamy do nich między innymi:

  • wstawienie ścian działowych,
  • zwiększenie lub zmniejszenie liczby gniazdek,
  • zmiany w układzie instalacji telewizyjnej lub internetowej,
  • zmiany w rozmieszczeniu instalacji sanitarnych , itp.

Ze znacznie większymi ograniczeniami muszą liczyć się najemcy lokalu, ponieważ właściciel domu jest zazwyczaj nieco bardziej wymagający. Może on oczekiwać poinformowania o takich kwestiach jak zmiana koloru ścian czy wywiercenie dziur, aby powiesić telewizor. Ma prawo także odmówić.

Jeśli chodzi o wynajem, to najważniejszą kwestią jest to, aby odpowiednio porozumieć się z najemcą — powinien on dokładnie wiedzieć, jakie zmiany są akceptowalne, a jakich pod żadnych pozorem nie powinien dokonywać..

Sprawdź także: Ustawa o ochronie praw lokatorów – sprawdź, dlaczego warto ją znać

Klucz stanowi oczywiście umowa. Będąc właścicielem domu, musisz zawrzeć w niej informacje, w jakich przypadkach oczekujesz pisemnego (na przykład mailowego) poinformowania Cię co do planów modyfikacji oraz które z nich są całkowicie dozwolone i nie stanowią problemu.

Jeśli jednak mieszkasz w zakupionej nieruchomości i chcesz dowiedzieć się, na jakie zmiany pozwala deweloper, wszelkie informacje znajdziesz w umowie deweloperskiej.

Zmiany lokatorskie a przywrócenie stanu pierwotnego w przypadku wynajmu nieruchomości

Jeśli zakupiłeś dom jako inwestycję pod wynajem, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w umowie zapisu, że po jej zakończeniu najemca jest zobowiązany do przywrócenia nieruchomości do pierwotnego stanu, dzięki czemu nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów za zmiany, jakich dokonali dotychczasowi lokatorzy. Co więcej, umożliwi Ci to szybsze znalezienie nowych najemców — w końcu dom będzie gotowy do zamieszkania.

Konieczne do wykonania prace w wynajmowanym mieszkaniu

Nikogo nie powinno dziwić to, że podczas codziennego użytkowania domu, w tym obecnych w nim sprzętów, może zdarzyć się sytuacja, iż coś się zepsuje. W takim wypadku, jeśli lokatorzy nie są bezpośrednio winni powstałej szkody, odpowiedzialność za naprawę spoczywa po stronie właściciela.

Oczywiście najlepiej będzie, jeśli to zamieszkałe w domu osoby skontaktują się z fachowcem, aby umówić się na dogodny dla obydwu stron termin, ale to właśnie Ty powinieneś pokryć koszt naprawy — na przykład w postaci pomniejszenia miesięcznej opłaty za wynajem.

A co w przypadku, gdy Twoi lokatorzy dokonają nieuprawnionych zmian?

Niestety, ale zdarza się, że najemcy mimo jasnego zapisu w umowie i wcześniejszym omówieniu jej z właścicielem domu i tak wdrożą niedozwolone modyfikacje. W takiej sytuacji powinni być oni zobowiązani do zapłacenia kary za niewywiązanie się z jej warunków. Jeśli jednak wprowadzone bez Twojej wiedzy zmiany okażą się naprawdę poważne i trudne do usunięcia, a wnętrza domu nie uda się przywrócić do stanu pierwotnego, konieczna może być wypłata odszkodowania.

Pamiętaj, aby przed zdecydowaniem się na wynajem dokładnie sporządzić umowę, a najlepiej wcześniej jeszcze omówić ją z profesjonalistą. Trudno jest przewidzieć, jakie zapisy warto w niej uwzględnić, a jednak zabezpieczenie się na wypadek przykrych sytuacji to podstawa.

Inwestując swoje pieniądze w ten sposób, zawsze zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie!

Sprawdź także: Jakich formalności musisz dopełnić, kupując dom/mieszkanie na kredyt?

Zapisz się do newslettera

Dostawaj najświeższe informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Lub odwiedź nas osobiście

dane adresowe

Prodim Sp z o.o. ul. Lipowa 6/14 52-200 Wysoka